Domů

Jiří Jandl .cz

Domů / Humor

Němčina je jednoduchá!

Aktualizováno: 04.05.2019

Osoba, která umí latinsky a je zvyklá skloňovat (tedy i znalec češtiny), naučí se německy bez výrazných potíží.

Bavoračka
Bavoračka

Němčináři to říkají na začátku každého studijního ročníku.
Pokračuje se pak ve vysvětlování der, die, das, den, des, dem, atd. a opět je kladen důraz na to, že zbytek je jen otázkou základní logiky.

Abychom to dokázali, zde je praktická ukázka:

Otevřeme si pro začátek učebnici němčiny. Je to nádherný výtisk, obálka z pevné lepenky, vytištěno v Dortmundu a dočteme se tam zvyky Hotentotů (v němčině: Hottentotten - všimněte si jak je to jednoduché!!!!).

V příběhu se vykládá, jak se chytají klokani (Beutelratten) a jak je dávají do klecí (Kotter), které jsou přikryté látkou (Lattengitter), aby je chránily proti dešti.
Těmto klecím přikrytým látkou, plátnem, se v němčině říká Lattengitterkotter a když v nich je i klokan, tak se nazývají Lattengitterkotter­beutelratten.

Jednoho dne Hotentoti zabásli vraha (Attentater), podezřelého z vraždy jedné matky (Mutter) Hotentota (Hottentotten­mutter), která měla syna trošku hloupého a koktavého (Stottertrottel). Takovéto ženě se v němčině říká Hottentottenstotter­trottelmutter, a její vrah je Hottentottenstotter­trottelmutter­attentater.

Policie chytne vraha a dočasně ho zavře do klece na klokany (Beutelratten­lattengitterkotter), ale zadržený uteče.

Ihned se všichni vypravují chytit utečence a jeden hotentotský bojovník se vrácí s křikem: "Chytil jsem vraha (Attentater)"!

"Ano? A kterého?" Táže se hlava kmene.

"Lattengitter­kotterbeutelratter­attentater." odpoví bojovník.

"Tedy toho vraha z klece na klokany pokryté plátnem?" ptá se hlava Hotentotů.

"No, chytili jsme Hottentottens­tottertrottel­mutterattentater."
(Vraha hotentotské matky hloupoučkého a koktavého dítěte).

"Jo ták, tedy ano." odpovídá náčelník kmene Hotentotů. "Mohls to říci od začátku, že jste chytili Hottentottens­tottertrottel­mutterlattengitter­kotterbeutelratten­attentater."

Jak je vidět, němčina je velice jednoduchý jazyk.
Stačí mít jen špetku dobré vůle...